Hormoni štitnjače – detaljne upute za pretrage i liječenje

Pitanje vezano uz vađenje krvi i kontrolu hormona štitnjače koje se često postavlja je pije li se terapija prije odlaska u laboratorij? Terapija se pije NAKON vađenja krvi i treba proći 24 sata od posljednje popijene doze! Ako radite samo kontrolu hormona, prije vađenja krvi smijete i jesti i popiti kavu, ali terapiju pijete isključivo nakon vađenja krvi! Taj dan neće biti baš najbolja apsorpcija lijeka, ali će nalaz biti valjan.

Inače, zbog najbolje apsorpcije i kako bi se spriječila intereakcija s ostalim lijekovima, hormone štitnjače (eutirox, letrox..) preporučljivo je popiti 2 sata prije buđenja, prve jutarnje kave i uzimanja ostalih lijekova. U tom periodu nećete osjetiti neželjene simptome koje neki osjećaju, tipa mučnine, vrtoglavice… Jednostavno uključite alarm da vas probudi u točno određeno vrijeme, pripremite prije spavanja terapiju i čašu vode i ujutro u krevetu samo popijte svoje hormone i nastavite spavati. Dva sata prije buđenja je optimalno vrijeme za uzimanje terapije.


Hipertireoza

Važne su i pretrage koje obuhvaćaju početnu obradu. To su: TSH, fT4, fT3, anti-tpo, anti-tg, UZV vrata (štitnjača, limfni čvorovi). Kad dobijete dijagnozu, često je to samo hipertireoza ili hipotireoza i uopće nije navedeno uz koju bolest ili poremećaj je to stanje vezano. Hipertireoza može biti vezana uz obje autoimune bolesti štitnjače (Hashimoto i Gaves), subakutni i postpartalni tireoiditis, toksični čvor….

Kod hipertireoze ne treba odmah srljati s terapijom. Hipertireoza se javlja uvijek kod Hashimota, samo se bolest rijetko prepoznaje u tom stanju. A dok se napravi obrada, već prijeđe u hipotireozu. Hiper se javlja i kod subakutnog tireoiditisa. Tada isto tako treba pričekati i pratiti kako i u kojem smjeru će se hormoni kretati, jer zbog velikog razaranja folikula dolazi do oštećenja tkiva štitnjače. Nerijetko na kraju treba i supstitucijska (dodatna) doza hormona. Hiper može biti uzrokovan i prevelikom i neodgovarajućom dozom hormona. To se zove jatrogena hipertireoza koja se brzo dovodi u normalu korigiranjem doze.

Dakle, kako biste saznali uz koju dijagnozu je vaš hiper vezan, potrebno je prvo prekintrolirati antitijela anti-tpo, anti-tg i trab. Trab su antitijela za dokazivanje Gravesa. Nakon toga radi se UZV, pa i scintigrafija štitnjače, ako se sumnja na toksični čvor koji nekontrolirano izlučuje hormone u cirkulaciju.

Tireostatici i betablokatori

Hiper je stanje koje loše djeluje na svaki organ, pogotovo na srce. Većinom se uz tireostatike (athyrazol, favistan, ptu) uzimaju i betablokatori i diazepami. Betablokator je lijek koji se uzima svaki dan u isto vrijeme i u preporučenoj dozi. Nikako prema potrebi! Ima ih više vrsta i snižavaju krvni tlak, pa je i tu potreban oprez. Diazepami se ne daju za živce kako to većina misli, već kako bi se smirila hiperfunkcija svakog organa i opustili mišići.

Kad se krene s tireostaticima bitno je znati da se smiju piti kontinuirano u periodu od maksimalno 2 godine, ne više. Nakon toga se odlučuje o ostalim mogućnostima liječenja (operacija, jod). 1, 3, 5, 7 dan i kasnije 1x mjesečno kontrolira se KKS (leukociti) te dodatno i ast, alt, ggt i to 1x u 3 mjeseca. Na pojavu bilo kakvog crvenila ili osipa liječenje se prekida i odmah javlja svom liječniku jer su česte alergije, pogotovo na athyrazol. I još nešto važno, kod uzimanja tireostatika nema dojenja!


Hipotireoza

Hipotireoza je kod većine vezana uz Hashimoto, ali se može javiti i kao posljedica subakutnog tireoiditisa i naravno, nakon operacije štitnjače kada je potrebna doživotna terapija hormonima. Mnogi oboljeli postavljaju pitanje tko da ih liječi: endokrinolog, nuklearac ili ORL specijalist? Odgovor je – endokrinolog! Zašto? Zato što je endokrinolog specijalist za sve žlijezde s unutrašnjim i vanjskim izlučivanjem i u potpunosti je upoznat s proizvodnjom hormona te njihovim međusobnim djelovanjem. Nuklearac i ORL specijalist su bazirani samo na područje štitnjače i hipofizu, jer TSH je hormon hipofize.

Za najbolju apsorpciju i kako bi se spriječila intereakcija s ostalim lijekovima, hormone štitnjače (eutirox, letrox..) preporučljivo je popiti 2 sata prije buđenja, prve jutarnje kave i uzimanja ostalih lijekova.

Ponekad ORL specijalist prepisuje recepte za prirodne hormone, T3… Zašto, kad ih najčešće ne zna dozirati i pacijenta ne uputi u sve vezano za te hormone. Npr. ne sugerira to da je važno prije kretanja na prirodne hormone provjeriti nadbubrežne i vitaminsko-mineralni status. Ne upozori da je važno kod dodatnog T3 (koji je aktivni oblik) imati zdravo srce, jer srčanim bolesnicima nije preporučljiv.

Apsorpcija i pretvorba hormona

Što je važno kod uzimanja hormona (eutirox, letrox….)? Važna je dobra apsorpcija i pretvorba. Ako pijete bilo kakvu terapiju za želudac nastojte da razmak između uzimanja hormona i tih lijekova bude bar 3 sata, upravo zbog apsorpcije.
Zašto je bitna pretvorba i šta nju ometa? Unosite T4 hormon koji se pretvara u T3 oblik djelomično u GI traktu, a velikim dijelom u jetri i ako je pretvorba dobra, on odlazi u stanice. Kad vidimo da pretvorba nije dobra, rade se ove pretrage: crp, feritin (uvijek crp uz feritin jer ako je crp povišen onda feritin nije validan i smatra se upalnim parametrom, znači daje lažno povišene vrijednosti), kks, dks, ast, alt, ggt, fe, uib, tibc, vitamin d i b12. Sve to treba biti uredno kako bi pretvorba funkcionirala, a vi se, naravno – uz terapiju, osjećali dobro, bez niza neugodnih simptoma.

Još nešto se može dogoditi. U tijelu npr. imate T3 hormon koji je doslovno zapeo i ne odlazi u stanice. To se najčešće javlja kod žena zbog progesterona i estrogena.


Operacija štitnjače

Do operacije štitnjače može doći zbog karcinoma, Gravesa, toksičnog čvora, strume itd… Najvažnije je pronaći dobrog ORL kirurga i napraviti kompletnu obradu, jer nerijetko se događa da se kirurg na osnovu polovičnih pretraga odluči na operaciju samo jednog režnja. Zato kasnije, kad dođe PHD nalaz s karcinomom, nastaju problemi. Tad moraju odlučiti hoće li se na drugu operaciju ili jod, a takve pacijente je teško pratiti. Kirurg vas mora uputiti u moguće komplikacije koje se događaju tijekom operacije. Jedna od njih su doštitne (paratireoidne žlijezde) koje su jako sitne. Ima ih 4-6 i tijekom operacije se ili nagnječe ili se dotok krvi prekine, pa ih čak u nekim slučajevima izvade van. Prvi simptomi su trnci oko usta, mravinjanje po licu i trnci u prstima, a kasnije i tetanije.

Ako u periodu od 3-6 mjeseci ne profunkcioniraju, uz unos kalcija i rokatrola koji se dobiju na recept, smatra se trajnim oštećenjem. Još jedna pogreška koju neki liječnici rade su velike doze kalcija. Kalcij sprječava da se doštitne žlijezde trgnu i zbog toga su bitne velike doze rokatrola, vitamina D, kako bi se pokrenule. Kalcij i rokatrol (vitamin D) uzimaju se uz obilan i mastan obrok.

Oštećenje glasnica

Druge komplikacije su oštećenje glasnica, živca za disanje… Oporavak nije tako brz kako većina misli. Ponekad je to period od čak godinu dana. Vanjski rez brzo zaraste, dok unutarnjem treba i 3 mjeseca. A još veći problem je uštimavanje doze hormona. I dok sve to sjedne na svoje prođe godina dana.

Kontrole nakon operacije

Kod operiranih hiperaša je još teži oporavak. Što se tiče operiranih karcinoma kod njih je potrebno praćenje u periodu od 5 godina. TSH mora biti suprimiran i moraju biti u laganom hiperu. Ovisno o vrsti, vade i tumorske markere: tg, cea, calcitonin. Uz tg se uvijek vade i antijela na tg (atgl). Ako su antitijela povišena, tg se ne može uzeti u obzir kao tumorski marker. Važno je znati da se tg i atgl vade neposredno pred body scan, jer tad su pacijenti skinuti s hormona, TSH im je visok, u hipotireozi su i tad je tg najpouzdaniji pokazatelj. I još nešto je bitno, a to je da i tg može biti lažno negativan u nekim slučajevima. Zato obavezno radite UZV limfni čvorova.

Iza svake totalne tireoidektomije nešto ostane (bilo to u ležištu ili čak i dio režnja), pa je važno znati da je iza svake operacije obavezno napraviti ove pretrage: TSH, fT4, fT3, PTH, kalcij ukupni i ionizirani, fosfor, magnezij i UZV vrata. Ako UZV vrata pokaže nešto sumnjivo radi se i scintigrafija. Male doze hormona nakon totalne zahtijevaju obradu.

Ovo su naši savjeti i naše mišljenje, ali i dalje vas liječe vaši liječnici. Sami odlučujete o svom zdravlju. Mi vam možemo pomoći, ali nismo tu da odlučujemo umjesto vas. Zato se informirajte, učite o svojoj bolesti, upijajte sva dostupna znanja i korak po korak vratite svoje tijelo u ravnotežu.

Izvor: To nisam ja – to je moja Štitnjača!

 

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads